Yiduo Wen – básník, malíř a znalec klasické poezie

Dnes jsem pro děti v 7. ročníku připravila hodinu na téma „Říkat a dělat – úryvek ze slov a činů  Yiduo Wena“ (česky také I-tuo Wen). Přidala jsem i několik videí o Yiduo Wenově životě a videa s výukou textu.

Yiduo Wen (24. 11. 1899 – 15. 7. 1946) byl významný čínský básník, literární kritik, malíř a znalec klasické poezie.

Narodil se v provincii Hubei, kde také získal klasické vzdělání. Absolvoval Univerzitu Qinghua (清华大学) v Pekingu a poté studoval umění a literaturu na Chicagském institutu umění v USA. V Americe vydal v roce 1923 svou první sbírku poezie s názvem Červená svíčka (红烛). V roce 1925 se vrátil zpátky do Číny a začal učit na vysoké škole. V roce 1928 vyšla jeho druhá sbírka Mrtvá voda (死水), která je považovaná za jeden z vrcholů moderní čínské poezie. V témže roce vstoupil do literárního spolku „Nová vlna“ (新月社). Napsal řadu literárně-teoretických esejí zabývajících se moderním básnictvím. Po napadení Číny Japonskem odešel do Kunmingu a byl výrazně politicky aktivní. Angažoval se v protijaponském odboji, podporoval Čínskou demokratickou ligu. V roce 1946 byl zavražděn kuomitangskou tajnou policií.

Yiduo Wen je považován za básníka-vlastence a ve své propracované poezii se především po formální stránce inspiroval západními vzory s důrazem na rytmus a výrazové bohatství.

 

 

Kontakt

PRAGUE AI HUA s.r.o.

WeChat | 微信

Adresa

Milady Horákové 109/108
Praha 6-Bubeneč

Telefon

+420 775 503 135

E-mail

info@pragueaihua.com

Mapa